نانا

دستگاه موخوره گیری مو چیست؟

دستگاه موخوره‌گیر یک دستگاه برای از بین بردن موخوره است که در مدت زمان کم، موخوره ها را از انتهای موهایتان جدا می‌کند. این وسیله فواید بسیار زیادی دارد که یکی از آنها صرفه‌جویی در زمان است.


شما برای از بین بردن موخوره می‌توانید کل موهایتان را یک دست و چند سانتیمتر بالاتر از قسمت‌های موخوره دار کوتاه کنید و یا ساعت ها وقت بگذارید و شخص دیگری تمام این موخوره‌ها را یکی یکی از روی سرتان جدا کند که در این روش هم وقت زیادی صرف می‌شود و هم امکان خطا وجود دارد اما دستگاه موخوره‌گیر می‌تواند موخوره‌های سرتان را در مدت زمان خیلی کمی از بین ببرد. این دستگاه بدون آن که در قد موهای شما تغییر ایجاد کند؛ موخوره ها را از بین می‌برد. علاوه بر این شکستگی تارهای مو را نیز از بین برده و موهای شادابی به شما می‌بخشد.

علت موخوره کمبود کدام ویتامین است؟

ویتامین‌ها و مواد غذایی که به موخوره و درمان آن کمک می‌کند به شرح زیر است:

آب

نوشيدن آب کافي (نوشيدن يک و نيم تا دو ليتر آب در روز) در سلامت موها نقش مهمي ‌را بازي کند و موجب درخشندگي موها و نرم شدن آنها مي‌شود. تعادل دايم ميزان آب بدن در سلامت موها بسيار موثر است. اين تعادل زماني به دست مي‌آيد که شما به مقدار کافي آب بنوشيد، بنابراين تنها وقتي که احساس تشنگي کرديد نوشيدن آب براي بدن شما کافي نمي‌باشد. سعی کنيد ترجيحاً روزانه يک و نيم تا دو ليتر آب بنوشيد.

پروتئين‌ها

قسمت عظيمي‌از موي شما از پروتئين‌ ها تشکيل شده است. اگر غذاي شما به اندازه کافي داراي پروتئين نباشد موجب باريک و شکننده شدن موها و ايجاد موخوره خواهد شد. پروتئين مورد نياز براي رشد موها و کلفت شدن آنها را مي‌توان در منابع غذايي مانند تخم مرغ، ماهي، حبوبات، فرآورده‌هاي سويا و ماست يافت. حبوبات نه تنها سرشار از پروتئين هستند، بلکه آهن، روي و بيوتين نيز در آنها يافت مي‌شود. علاوه بر آن سويا حاوي فيتواستروژن‌ها (استروژن‌هاي گياهي) مي‌باشد که به سلامت موها کمک مي‌کند. نوشيدن شير سويا نيز براي سلامت موها بسيار مفيد مي‌باشد.

امگا 3

امگا3 در سلامت موها تاثير بسياري دارد. مصرف مواد غذايي حاوي امگا 3 به موها کمک مي‌ کند ضخيم‌ تر و رشدشان سريع‌تر شود. کمبود اسيدهاي چرب امگا3 مي‌تواند باعث ريزش مو و نازک شدن موها شود. ماهي (به خصوص سالمون و قزل‌آلا) و گردو ازمنابع غني امگا 3 مي‌باشند.

منگنز

منگنز نيز باعث حفظ سلامتي مو مي‌شود. منگنز در موز، غلات سبوسدار، چاي، قهوه، زرده تخم‌مرغ، سبزيجات برگي، حبوبات، آجيل، آناناس و چغندر يافت مي‌شود.

روی

کمبود روي فوليکول‌هاي مو را به تدريج از بين مي‌برد و تعداد موهاي در حال رشد را کاهش مي‌دهد. همچنين کمبود روي موجب خشکي و شکنندگي موها و در نهايت دو يا چند شاخه شدن آنها مي‌شود. منابع غذايي مناسب روي شامل گوشت قرمز، ماهي، ماکيان، شير و لبنيات، غلات کامل، جگر، لوبيا و آجيل مي‌باشد. آجيل علاوه بر روي سرشار از سلنيوم و منيزيم مي‌باشد که براي سلامت مو مفيد است. مغز گردو حاوي اسيد آلفا لينولنيک (نوعي اسيد چرب امگا 3) است که حالت مو را ارتقا مي‌بخشد و باعث نرمي ‌مو شده و از موخوره جلوگيري مي‌کند.

ويتامين C

ويتامين C نوعي آنتي‌اکسيدان مهم است که بدن را در مقابل راديکال‌هاي آزاد محافظت مي‌کند کمبود اين ويتامين باعث موخوره و شکنندگي مو مي‌شود. ويتامين C با توليد کلاژن در حفظ يکپارچگي بافت هم‌بند از جمله مو نقش دارد.
افراد سيگاري به ميزان دو برابر افراد غير سيگاري به اين ويتامين نياز دارند. تعادل دائم ويتامين B و ويتامين C که به عنوان يک آنتي‌اکسيدان عمل مي‌کند موجب نرم شدن موها مي‌شود و از بروز موخوره جلوگيري مي‌نمايد. ويتامين C در مرکبات، توت، خربزه، فلفل، سبزيجات با برگ تيره، سيب‌زميني و گوجه‌فرنگي يافت مي‌شود.

آهن

کم خوني ناشي از فقر آهن بر روي تمام سلول‌هاي بدن از جمله فوليکول‌هاي مو تأثير مي‌گذارد و سلامت مو را به خطر مي‌اندازد. استفاده از قرص‌هاي آهن در رفع کم خوني توصيه مي‌شود، اما مصرف غذاهاي آهن‌دار در پيشگيري و درمان اين بيماري حائز اهميت مي‌باشد. گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، تخم‌مرغ، حبوبات به‌ويژه عدس و لوبيا و سبزي‌هاي برگ سبز تيره منبع خوبي از آهن هستند و مصرف متعادل آنها طي روز تاثير مثبتي در حفظ سلامت مو مي‌گذارد.

سلنيوم

سلنيوم يک ماده ضروري است که کمبود آن باعث ريزش مو، سفيد شدن و شکنندگي موها و موخوره مي‌شود. منابع سلنيوم عبارتند از غلات، جگر، نان کامل، ماهي تن، پياز، گوجه‌فرنگي و کلم براکلی.

ويتامين B

ويتامين‌های گروه B خواص آنتی اکسيدانی دارند. ويتامين‌هايی B6 ،B12 و اسيد‌فوليک در توليد هموگلوبين و در نتيجه اکسيژن‌رساني به بافت‌ها از جمله مو نقش دارند. موهاي قوي و سالم به خونرساني و اکسيژن کافي نياز دارند. کمبود اين دسته از ويتامين‌ها باعث آسيب‌رساني به ساقه مو مي‌شود. گوشت، مرغ، ماهي، جگر، سويا، دانه‌های گياهی، تخم مرغ و فرآورده‌های لبنی منابع غنی از اين گروه ويتامينی هستند.

آیا استفاده از دستگاه موخوره گیری مو عوارض دارد؟

استفاده از دستگاه‌های موخوره گیری ممکن است به عوارضی منجر شود، اما این عوارض بستگی به نوع دستگاه و نحوه استفاده از آن دارد.و اگر به درستی استفاده نشود، ممکن است باعث آسیب به مو شود.

اگه دستگاه موخوره‌گیری موبه درستی انجام نشود ممکن است تار‌موهای خود نازک شود البته دانستن این نکته برای شما ضروری است که دستگاه موخوره‌گیری تنها و در بهترین حالت ممکن 30 درصد از موخوره را از بین می‌برد. البته همین 30 درصد هم تا حدودی به شرایط مو و علت ایجاد موخوره بستگی دارد. در ضمن استفاده از دستگاه موخوره گیری اثر موقتی داشته و جلوگیری از موخوره را تضمین نمی‌کند.

اگر بیش از حد از دستگاه استفاده شود، ممکن است باعث کوتاه شدن‌مو شود.بنابراین حتی در صورت اصرار به استفاده از این دستگاه، بهتر است بیشتر از یک بار در ماه از آن استفاده نکنید.

بنابراین، بهترین راه حل برای مقابله با موخوره استفاده از روش‌های مناسب و ایمن مانند شامپوها و درمان‌های ضدموخوره است که بدون خطرات و آسیب به مو عمل می‌کنند.

موخوره گیری با دستگاه بهتره یا قیچی

استفاده از دستگاه موخوره گیری یا کوتاه کردن مو با قیچی بستگی به ترجیحات شما و نیازهای شخصی شما دارد. هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند:

موخوره گیری با دستگاه: استفاده از دستگاه موخوره گیری می‌تواند روشی موثرتر و دقیق‌تر برای تسکین موخوره باشد. این دستگاه‌ها به طور معمول شامل برس‌های نرم و چرخشی هستند که به آرامی موخوره را از پوست جدا کرده و آن را تمیز می‌کنند. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا موخوره را به طور کامل از پوست خارج کنید و پوست سالم‌تری را به نمایش بگذارید.

کوتاه کردن با قیچی: اگر موخوره شما در قسمت‌های محدودی از سرتان وجود دارد، ممکن است بتوانید با کوتاه کردن موها با قیچی آن را تسکین دهید. این روش ساده‌تر و قابل اجرا در خانه است. با این حال، باید در نظر داشته باشید که قیچی‌ها ممکن است باعث تحریک و التهاب پوست شوند، به خصوص اگر از قیچی‌های تیز و ناقص استفاده کنید. به طور کلی، استفاده از دستگاه موخوره گیری معمولاً توصیه می‌شود زیرا این روش به شما امکان می‌دهد به صورت دقیق و مؤثر موخوره را تسکین کنید. با این حال، در صورت استفاده صحیح، هر دو روش ممکن است به شما کمک کنند تا موخوره را کنترل کنید.

فواید موخوره گیری با قیچی

یکی از مهترین فواید موخوره گیری با قیچی حفظ سلامت موها است عدم برگشت موخوره در کوتاه مدت حفظ سلامت موها و عدم کوتاهی موها می باشد. یکی از مهمترین فواید موخوره گیری با قیجی تضمین سلامت مو است. در موخوره گیری با قیچی برخلاف موخوره گیری با دستگاه موها بر اثر گرمای دستگاه خشک و شکننده نمی شوند و فقط باعث از بین رفتن موخوره مو بدون کوتاهی قد مو می گردد.برای درمان موخوره کودکان بهترین روش موخوره گیری روسی موخوره گیری با قیچی است.

کوتاه کردن مو

کوتاه کردن موها به طور منظم سلامت آن ها را تضمین می کند و به آنها اجازه می‌دهد رشد بیشتری از نظر طولی و بدون آزار موخوره ها داشته باشند. البته باید بدانید کوتاه کردن موها در سرعت رشد مو نقشی ندارد. پیشنهاد می‌کنیم برای کوتاه کردن موهای خود به شعب نانا مراجعه کنید.

موخوره گیری با قیچی به سبک روسی

یکی از بهترین روش‌های از بین موخوره موها، موخوره‌گیری با قیچی است. در این روش، موها به چند قسمت تقصیم شده و با استفاده از شانه یا انگشتان دست، قیچی روی موها با فاصله مشخص حرکت کرده و موخوره‌ها یا قسمت‌های دو شاخه شده‌ مو، چیده می‌شوند. این روش نیاز به دقت و مهارت بسیار بالایی دارد تاهمه موخوره ها جدا شود. پس اگر قصد موخوره گیری با قیچی را دارید، حتما این کار را به آرایشگاه شعب نانا بسپارید.

روش‌های درمان موخوره

  • حفظ رطوبت موها و آبرسانی با روغن‌ها و لوسیون‌های مخصوص مثل روغن آرگان
  • موها را با روغن نارگیل ماساژ داده شود
  • استفاده نکردن بیش از حد از وسایلی مثل اتو مو و سشوار حرارت ندادن موها
  • از ماسک مو استفاده کنید
  • شانه زدن مرتب و اصولی موها با کمک یک شانه مناسب و استاندارد
  • موها با آب سرد و شامپوهای ضد موخوره شستشو داده شود

چرا درمان موخوره مهم است؟

ملاحظات
هرچند ایده کوتاه کردن منظم موها بسیار مناسب است، ولی در عمل باید مراقب باشید تا میزان زیادی از موها از بین نروند. اگر هر بار دقیقا به همان میزان رشد مو را کوتاه نمایید، انگار هیچ رشدی نداشته و هیچوقت بلند نمی شوند. پس هر بار که به آرایشگاه مراجعه می کنید، به آرایشگر خود میزان کوتاهی را گوشزد نمایید.

پیشنهادات
کارهای زیادی برای افزایش رشد موهای خود نمی توانید انجام دهید. کوتاهی مو تنها روی میزان شکنندگی و ظاهر سلامت آن موثر است. بهتر است همیشه کوتاهی را قبل از خشک و شکننده شدن مو انجام دهید.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.