نانا
برای از بین بردن جوش های بعد از اپیلاسیون چه باید کرد؟

برای از بین بردن جوش های بعد از اپیلاسیون چه باید کرد؟

بسیاری از افراد بعد از انجام اپیلاسیون به علت التهاب، تورم و بسته شدن فولیکول‌های پوست جوش می‌زنند. به همین دلیل لازم است قبل از انجام اپیلاسیون پوست خود را آماده کنید. این کار می‌تواند به جلوگیری از عوارض بعد از اپیلاسیون کمک کند. در این مطلب، راهکارهایی ساده برای از بین بردن جوش های بعد از اپیلاسیون آورده شده است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از آسیب به پوست خود جلوگیری کنید.

علت به وجود آمدن جوش‌های قرمز بعد از اپیلاسیون چیست؟

روی پوست مجراهایی به نام فولیکول وجود دارد که تارهای مو و همچنین ترشحات چربی از آن خارج می‌شوند. بعد از انجام اپیلاسیون این مجراها دچار التهاب شده و ترشحات چربی دیگر از آن بیرون نمی‌آیند، به همین دلیل در یک نقطه تجمع پیدا کرده و سبب بروز جوش می‌شوند. همچنین ممکن است باکتری‌ها وارد فولیکول خالی مو شده و موجب ایجاد عفونت شوند. شما با انجام اقداماتی ساده می‌توانید مانع از بروز جوش‌های بعد از اپیلاسیون شوید که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

روش‌های پیشگیری از بروز جوش‌های قرمز بعد از اپیلاسیون

از آنجایی که اپیلاسیون می‌تواند پوست را در معرض آسیب قرار دهد، لازم است قبل از انجام اپیلاسیون پوست خود را آماده کنید. برخی از اقداماتی که می‌توانید برای پیشگیری از بروز جوش‌های قرمز بعد از اپیلاسیون انجام دهید، عبارتند از:

 • قبل از انجام اپیلاسیون پوست خود را لایه برداری کنید تا نرم شده و سلو‌ل‌های مرده آن از بین بروند. این کار همچنین از بروز موهای زیر پوستی جلوگیری می‌کند.
 • از انجام لایه برداری در روز اپیلاسیون خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند پوست شما را بسیار حساس کند.
 • برای انجام اپیلاسیون از وسایل تمیز و استریل استفاده کنید.
 • اگر دفعه قبل دچار جوش شدید، باید صبر کنید تا پوست شما کاملا ترمیم شود، سپس برای اپیلاسیون اقدام کنید.
 • در طول دوران قاعدگی از انجام اپیلاسیون خودداری کنید. زیرا بسیاری از زنان در این دوران نسبت به درد حساس‌تر شده و ممکن است دچار التهاب، تورم و در نتیجه جوش‌های قرمز شوند.
 • از انجام اپیلاسیون بر روی نواحی‌ای که نشانه‌هایی از التهاب، بثورات پوستی، برآمدگی و عفونت دارند، اجتناب کنید. این کار می‌تواند وضعیت پوست را بدتر کند.
 • پس از انجام اپیلاسیون با استفاده از یک مرطوب کننده طبیعی مانند روغن درخت چای یا روغن فندق پوست را مرطوب کنید تا از ورود باکتری‌ها به داخل فولیکول‌های باز جلوگیری کنید.

اقدامات لازم بعد از اپیلاسیون

حدود 24 تا 48 ساعت بعد از انجام اپیلاسیون، فولیکول‌های پوست باز و در معرض عفونت هستند. به همین دلیل برای پیشگیری از آسیب پوستی و بروز جوش‌های قرمز به نکات زیر توجه کنید:

 • از مالیدن دست خود به قسمتی از پوست که اپیلاسیون شده است بپرهیزید، زیرا این کار باکتری‌ها را روی پوست جابجا کرده و موجب ایجاد جوش و عفونت می‌شود.
 • از انجام فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن می‌شوند، خودداری کنید.
 • بعد از انجام اپیلاسیون با آب سرد یا ولرم دوش بگیرید.
 • بعد از انجام اپیلاسیون از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید و از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 • استفاده از کمپرس آب سرد باعث کاهش التهاب پوست می‌شود.

سخن پایانی

پس از انجام اپیلاسیون، پوستی نرم، لطیف و بدون مو خواهید داشت، اما متاسفانه در برخی موارد با مشکلاتی از قبیل جوش‌های قرمز مواجه خواهید شد. اگر با انجام اقداماتی که در بالا ذکر شد، باز هم جوش زدید، باید از روش‌های دیگری برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید. گاهی با وجود انجام اقدامات پیشگیرانه و استفاده از روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد باز هم جوش می‌زنید، در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.